3 rodzaje magazynów – krótkie omówienie

Chcąc wybrać odpowiednie miejsce przechowywania naszych towarów, musimy zaznajomić się z ogólną klasyfikacją magazynów ze względu na ich rodzaj oraz przeznaczenie.

Coś, nad czym zwykli ludzie na co dzień się nie zastanawiają, często może być zmorą spędzającą sen z powiek tych, którzy mają w planach powierzenie swoich towarów pod opiekę magazynu. Pytanie o odpowiednie miejsce dla swoich produktów zadaje sobie każdy producent. Co zrobić, żeby raz na zawsze rozgonić chmury wątpliwości? Najlepiej na początek zacząć od przeczytania tego artykułu.

Rodzaje magazynów:

MAGAZYNY PÓŁOTWARTE

Tego typy magazyny cechują się prostotą i brakiem różnorodnych technologii. Najczęściej funkcjonują w formie wiaty czy konstrukcji budowlanej z odsłoniętą co najmniej jedną stroną. Mówi się, że takie miejsca bardzo dobrze nadają się, jeśli mamy w planach składowanie palet. Nie są one delikatne i podstawowa ochrona przed deszczem w postaci dachu powinna im wystarczyć. Magazyny półotwarte cechują się łatwością w budowie oraz utrzymaniu. Nie wymagają zainstalowania żadnych poważnych systemów ułatwiających korzystanie z nich. Wymagają natomiast nadzoru i ochrony, ponieważ wejście do nich jest możliwe o każdej porze dnia i nocy.

MAGAZYNY OTWARTE

A więc takie, które nie posiadają żadnych konstrukcji budowlanych. Są to najzwyczajniej w świecie wielkie place, na których składuje się przede wszystkim kontenery i duże skrzynie. Najczęściej tego typu magazyny spotkać możemy w portach oraz ich okolicach. Wymagają specjalnie wydzielonego terenu, który będzie odgrodzony od innych obszarów. Magazyny otwarte – podobnie jak półotwarte – wymagają ciągłej kontroli bezpieczeństwa pod względem kradzieży. W magazynach otwartych możliwa jest ingerencja dosłownie każdego sprzętu – od wózków widłowych po ogromne dźwigi i żurawie.

MAGAZYNY ZAMKNIĘTE

Stanowią one najczęstszą formę magazynów. Sposób ich istnienia pozwala na przechowywanie w nich cennych produktów, których nie należy składować na zewnątrz. Mowa tu głównie o tzw. „drobnicy”, a więc wszelkiego rodzaju towarach małych i delikatnych. Magazyny zamknięte są wyposażone w specjalne systemy nie tylko bezpieczeństwa, ale również informatyczne i logistyczne, które ułatwiają pracę i zarządzanie składem. Magazyny zamknięte mogą mieć różne rozmiary. Istnieją takie, w których przechowuje się np. książki i przybory piśmiennicze, ale są też takie, w których stoją nowiutkie samochody i czekają na swoich właścicieli.