Cyfrowa szkoła

O cyfrowych podręcznikach mówi się od dawna. Mają mieć wiele zalet i przede wszystkim być darmowe oraz stosunkowo niski koszt. Testy programu Cyfrowa Szkoła ruszają pełną parą. Póki co, objętym nim jest ok. 400 szkół. Jeżeli się powiedzie, to w niedługim czasie, tradycyjne książki zostaną zastąpione przez e-podręczniki. Jakie są założenia tego programu?

Aktualnie, nauczyciele czekają na pierwsze elektroniczne podręczniki. Mają one pojawić się jeszcze w tym roku, a kolejne z początkiem 2014. Początkowo, podręczniki te nie będą obowiązkowe – będą produktem substytucyjnym dla papierowych podręczników, które nadal będzie można nabywać w księgarniach. Jak się jednak łatwo domyśleć, powszechny dostęp do darmowych treści będzie niezwykle popularny.

O to boją się wydawnictwa oświatowe, które uważają, iż nie jest to korzystne rozwiązanie. Zarzekają się bowiem, że nie chodzi jedynie o względy ekonomiczne ich działalności, ale także o poziom i rzetelność wiedzy. Jest w tym trochę racji, gdyż tworzone na zlecenie rządu, darmowe podręczniki mogą przypominać nieco czasy zamierzchłego socjalizmu.

Tak czy siak, idea jest świetna. Być może warto dopuścić wydawnictwa do tworzenia własnych podręczników elektronicznych, niekoniecznie darmowych – lecz w zdecydowanie niższych cenach. Wtedy, dostęp do nich będzie powszechny a plecaki uczniów zdecydowanie lżejsze.