Google Drive

Przechowywanie danych w chmurze staje się coraz popularniejsze, zwłaszcza w przypadku posiadaczy netbooków o niewielkiej pojemności pamięci fizycznej. Wirtualne dyski imponują dostępem do ogromnej pojemności. Liderem na rynku jest oczywiście produkt firmy Google – Google Drive.

Aby mieć do niego dostęp (podobnie jak do wielu innych przydatnych aplikacji), wystarczy posiadanie konta Google – jego założenie trwa dosłownie kilka chwil. Kiedy już nasze konto Google jest aktywne, należy ściągnąć i zainstalować prostą aplikacje. Po jej zainstalowaniu, nasz pulpit ozdobi nowy folder o domyślnej nazwie ‘Dysk Google’ z charakterystycznym, kolorowym trójkątem u boku.

Korzystanie z niego jest banalnie proste. Wystarczy umieścić tam pliki metodą ‘przenieś-upuść’ i już znajdą się one w przestrzeni naszego wirtualnego dysku. Co więcej, możemy to robić także z poziomu konta Google w przeglądarce.

Użytkownik, który chce korzystać z tej usługi za darmo,ma do dyspozycji 5GB przestrzeni dyskowej. Nie wydaje się to zbyt wiele, lecz na kopie zapasowe w sam raz. Nie mniej jednak, wiele osób korzysta z Google Drive na większą skale, a to kosztuje – dodatkowe 25 GB to wydatek $2,49 miesięcznie.

Google reklamuje swój dysk jako alternatywę dla maili z załącznikami. Duże pliki mogą sprawiać problem z przesyłem tą drogą, dlatego lepiej udostępniać je adresatom za pomocą dysku Google. To ciekawe rozwiązanie, być może z czasem stanie się standardem.