Intel odmienia świat procesorów mobilnych

Jak co roku, targi CES przynoszą wiele nowinek. Nie omija to także segmentu komponentów komputerowych, w tym procesorów. W tym roku zadziwił Intel, który stara się o wskoczenie na piedestał w zakresie procesorów mobilnych. Trzeba przyznać, że krążące opinie na temat najnowszego procesora ‘Atom’ są obiecujące.

Z targów CES2013, niemal co parę godzin dochodzą informację na temat interesujących rozwiązań prezentowanych przez największych producentów w świecie elektroniki. Z racji tematyki bloga, najbardziej interesowała mnie kwestia różnego rodzaju procesorów. Tym razem padło na Intel.

Procesory prezentowane przez tę firmę to czterordzeniowe procesory Bay Trail – następcy technologii Clover Trail. Głównym atutem ma być ich wydajność – wg zapewnień, ma być on dwukrotnie mocniejszy od urządzeń dostępnych dzisiaj. Czy to możliwe? Zobaczymy za parę miesięcy, bo pewnie za taki czas uświadczymy te procesory w urządzeniach produkowanych masowo.

Dodatkowym atutem ma być niski poziom wydzielania ciepła. Dzięki takiemu rozwiązaniu, można pominąć skomplikowany układ chłodzenia. Pozwoli to na umieszczanie tego procesora nawet w bardzo cienkich urządzeniach mobilnych.

Producent zapowiada także, że urządzenia mają być tanie. To informacja dość ciekawa, ponieważ produkty marki Intel nigdy do tanich nie należały. Wszystko jednak zweryfikuje czas. Pozostaje nam czekać na premierę urządzeń z nowymi ‘Atomami’.