Jak wybrać odpowiedni komputer dla gracza?

Istnieją dwie szkoły jeżeli chodzi o zakup komputerów (oczywiście w dużym uproszczeniu). Albo kupuje się komputery, które mają służyć głównie do surfowania po Internecie oraz używania edytorów tekstu czy arkuszy kalkulacyjnych, albo stawia się przede wszystkim na wydajność w grach. Te dwa podejścia są uzależnione oczywiście jedynie od przewidywanych zadań, które będziemy wykonywać na komputerze.

W przykładzie gdzie stawia się na to, żeby komputery obsługiwały wszystkie najnowsze gry jednymi z kluczowych podzespołów są karty graficzne. Są one odpowiedzialne za wyświetlanie obrazu. W międzyczasie muszą przetworzyć obraz, który ma zostać wyświetlony.

Karty graficzne muszą obliczyć na bieżąco takie szczegóły jak poruszające się cienie czy liście drzew, latające pociski, błyski, fale na wodzie itp. Odpowiedzialne są również za całą fizykę w grze. Spadające obiekty i tym podobne rzeczy. To właśnie przez to gracze kupujący nowe komputery starannie wybierają właśnie karty graficzne.

Trzeba oddać, że inne podzespoły są również bardzo ważne. Bez szybkiego procesora nie mogłyby zostać przetworzone wszystkie informacje a bez wystarczającej ilości pamięci można w nieskończoność czekać na załadowanie się gry. Jednak praktycznie cały splendor za tę robotę spada na karty graficzne. Aby jednak kupić taką, która obsłuży najnowsze gry w najwyższych rozdzielczościach oraz z największa ilością szczegółów trzeba wydać naprawdę spore pieniądze. Czego się jednak nie robi aby zapewnić sobie odpowiedni poziom rozrywki.