Komputery – ciekawostki historyczne

Eniac

Historia współczesnych komputerów rozpoczyna się w latach 40-tych XX wieku i obfituje w przełomowe momenty zwrotne, a także pełna jest ciekawostek. Ale nie każdy wie o tym, że do tego, aby w ogóle powstanie elektronicznych maszyn przetwarzających dane było możliwe – przyczyniły się całe pokolenia uczonych, badaczy i eksperymentatorów, którzy swoje prace prowadzili na przestrzeni wielu setek lat.

Już w starożytności znane były urządzenia ułatwiające liczenie. Należał do nich na przykład abakus – czyli deseczka ze specjalnymi rowkami symbolizującymi kolejne potęgi liczby 10 – pochodzący z około 440 roku przed naszą erą. Prawie 1000 lat później, bo w roku 1643 roku słynny uczony Blaise Pascal stworzył mechanizm pozwalający na dodawanie i odejmowanie liczb. Od jego nazwiska ochrzczono go mianem Pascaliny.

Przełomowym natomiast momentem historycznym było opracowanie w latach 30-tych ubiegłego wieku tak zwanej „maszyny Turinga”. Alan Turing – brytyjski matematyk i kryptolog – tym samy stworzył podwaliny współczesnej informatyki. Maszyna Turinga była modelem czysto teoretycznym i to właśnie na nim opierały swoje działanie pierwsze elektroniczne komputery.

Ciekawostką jest także to, że – powszechnie uznawany za pierwszy w historii – komputer Eniac ważył aż 30 ton zajmując przy tym powierzchnię 140 metrów kwadratowych. Jego programowanie początkowo odbywało się za pomocą przekładania niezliczonych wtyczek elektrycznych, potem zaś wprowadzono słynne perforowane taśmy. Niewątpliwie ani sama konstrukcja Eniaca, ani jego działanie w niczym nie przypominało tego, co reprezentują sobą współczesne komputery.