Odtwarzacze DVD a formaty plików

Wizyta w sklepie ze sprzętem RTV i AGD może przyprawić o istny zawrót głowy. Dotyczy to szczególnie osób, które chcą kupić sprzęt do odtwarzania filmów.

Na rynku istnieje mnóstwo firm, które produkują wysokiej klasy odtwarzacze DVD. Co prawda równie często można spotkać odtwarzacze typu „no name”, nie mniej jednak różnica między nimi a lepszym sprzętem jest zbyt duża a koszt zakupu zbyt mały, aby warto się zastanawiać nad ich nabyciem. Tak czy inaczej, bez względu na to na jaki sprzęt się zdecydujemy, warto wiedzieć na co zwrócić baczną uwagę przy zakupie odtwarzaczy.

Najważniejszą kwestią jest ilość odtwarzanych formatów. Niestety, istnieje ich bardzo dużo, w związku z czym najlepiej kierować się prostą zasadą: im więcej, tym lepiej. Do najpopularniejszych formatów zalicza się DVD-R, czyli najczęściej występujący format jednorazowego zapisu, który odczytuje większość współczesnych odtwarzaczy; DVD-RW to płyty wielokrotnego zapisu. Oprócz nich spotyka się równie często formaty DVD-R DL, DVD+R, DVD+RW. Znacznie mniej popularne są formaty zapisywane w postaci DVD – RAM. Tego typu płyty wyróżniają się wielokrotnym zapisem z możliwością wyrywkowego dostępu.

Mówiąc o formatach, które mają odczytywać odtwarzacze DVD, należy zwrócić uwagę na to, czy wybrany model może odtwarzać pliki muzyczne. Chodzi głównie o to, czy umożliwia odsłuchiwanie piosenek zapisanych np. w formacie mp3 lub WMA. Dobrze też gdy za jego pośrednictwem można oglądać zdjęcia zapisane w rozszerzeniu .jpg.

Decydując się na konkretny typ odtwarzacza DVD warto pamiętać o sprawdzeniu typów formatów, które on obsługuje. W przeciwnym bądź razie może się okazać, że kupimy sprzęt nieprzydatny, który będzie zbierał kurz zamiast służyć do rozrywki.