Transport i jego rodzaje

Na przestrzeni wieków, transport i logistyka przeżyły prawdziwą ewolucję. Jest ona związana przede wszystkim z ogromnym rozwojem technologicznym. Transport od zawsze wpisany był w życie człowieka i ewoluował wraz z jego potrzebami. Obecnie firmy transportowe oferują szeroki wachlarz usług, dostosowanych do wymagań określonego biznesu.

W ramach transportu międzynarodowego i krajowego (w tym transport Gdynia) wyszczególnia się przewóz kolejowy, wodny, samochodowy, lotniczy i przemysłowy. Na dobór odpowiednich usług ma wpływ przede wszystkim rodzaj prowadzonej działalności. Transport lądowy należy do tańszych form przewozu, dlatego wybierany jest głównie przez niewielkie firmy, jako alternatywa dla droższych form przewozu. Transport lotniczy zarezerwowany jest dla firm posiadających oddziały na całym świecie. Na linii Europa-Azja duży powodzeniem cieszy się transport kolejowy, umożliwiający przesył ogromnej ilości produktów nieco niższym kosztem. Transport kolejowy wykorzystywany jest często w połączeniu z transportem morskim. Tego typu usługa nazywana jest przewozem intermodalnym tj. wykorzystującym wiele rodzajów transportu w ramach pojedynczego przewozu. Obecnie większość z największych firm transportowych z powodzeniem świadczy tego typu usługi, ze względu na panujące uwarunkowania rynkowe.

Rozwój konsumpcjonizmu na świecie oraz globalizacja sprzyjają rozwojowi transportu, a także skutecznie napędzają gospodarkę. Organizacja przewozów należy do zaawansowanych procesów, obsługiwanych przez kompetentne osoby, dysponujące nie tylko wiedzą z zakresu logistyki, ale także komunikacji interpersonalnej, marketingu, księgowości, czy zarządzania projektami. Bez względu na dobór usługi transportowej transparentność i kompetencja pracowników stanowią podstawę solidnie wykonanego procesu transportowego. Spedycja jest dziedziną korzystającą z najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych na miarę XXI wieku. Informatyzacja przeniknęła na dobre do branży transportowej przeżywającej ewolucję głównie za sprawą najbardziej rozwiniętych państw, takich jak Niemcy, Rosja, czy Stany Zjednoczone.